روژسان
  • روژسان
  • /
  • آباژور
  • /
  • 3 پارامتر برای قضاوت در مورد مناسب بودن نور لوستر و لوازم روشنایی

3 پارامتر برای قضاوت در مورد مناسب بودن نور لوستر و لوازم روشنایی

راهنمای خرید لوستر: تمام آنچه که باید در مورد نور بدانید

 قبل از اینکه لوازم روشنایی مناسب را برای اتاق خود انتخاب کنیم، ابتدا باید در مورد انواع لامپ و نور درک درستی داشته باشیم. بهترین منبع نور در طبیعت، خورشید است. اعتقاد عمومی بر این است که هر چه نور به نور خورشید نزدیکتر باشد بهتر است.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

3 پارامتر برای قضاوت در مورد مناسب بودن نور

سه پارامتر برای قضاوت در مورد مناسب بودن نور وجود دارد که شامل روشنایی، دمای رنگ و شاخص رندر رنگ است. در ادامه هر یک از این پارامترها را بیشتر توضیح خواهیم داد.

روشنایی

روشنایی کل شار نوری است که بر روی یک سطح، در واحد سطح وارد می شود. این معیاری است که نشان می دهد نور تابیده شده چقدر سطح را روشن می کند که می تواند برای توصیف شدت روشنایی نور استفاده شود. مقدار مشخص را می توان با نور سنج اندازه گیری کرد.

قدرت بالا به این معنا نیست که روشنایی زیاد است زیرا بازده نور انواع مختلف لامپ ها بسیار متفاوت است. به عنوان یک چراغ ال ای دی 8 واتی به اندازه یک لامپ رشته ای 40 واتی روشن است. میزان روشنایی معمولا برای اتاق ها 100 تا 200 لوکس برای ایوان، انبار، اتاق خواب، آشپزخانه و توالت، 100 تا 300 لوکس برای اتاق نشیمن و 250 تا 500 لوکس برای محل کار است.

دمای رنگ

دای رنگ که بر حسب کلوین و با استفاده از نماد K بیان می شود یک معیار اندازه گیری استاندارد از ظاهر نور است، چیزی که ما معمولا از آن به عنوان نور گرم یا سرد یاد می کنیم. سه نوع اصلی دمای رنگ برای لامپ ها وجود دارد، سفید ملایم (2700K تا 3000K)، سفید گرم (3500K تا 4100K) و نور روز (5000K تا 6500K)، هر چه درجه کلوین بالاتر باشد دمای رنگ سفیدتر است.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

به عنوان مثال، منبع نور لوستر کریستالی یک نوار LED است (دمای رنگ را می توان بین 3000K، 4500K و 6000K تغییر داد) که می توان از آن برای ایجاد فضای متفاوت استفاده کرد.

دمای رنگ معمول منابع مختلف نور شمع 1900K، لامپ رشته ای 2800K، لامپ فلورسنت 4500K، نور خورشید 5400K است.

به طور کلی توصیه می شود از دمای رنگ پایین برای یک فضای آرام و دمای رنگ بالا برای فضای کاری استفاده کنید. مقدار دمای رنگ خاص؛ با ترجیح شخصی تعیین می شود اما 6500K، حد بالایی در یک خانواده معمولی است.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

 

شاخص رندر رنگ

شاخص رندر رنگ (CRI) یک معیار اندازه گیری کمی از توانایی یک منبع نور برای آشکار کردن درست رنگ اجسام مختلف است. از نظر عددی، رتبه بندی CRI از 0 تا 100 متغیر است. به طور کلی، هر چه CRI بالاتر باشد، منبع نور بهتر رنگ را ارائه می دهد.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

در نورهایی با CRI بالا، قرمزها قرمز، سبزها سبز و غیره ظاهر می شوند. در حالی که نورهایی با CRI پایین باعث تحریف رنگ و افزایش شدید خستگی بصری می شوند. نور خورشید ظهر دارای CRI 100 است. برای بهترین نتیجه، CRI نورپردازی در فضای باز باید بالای 65 و فضای داخلی بالای 80 باشد.

روشنایی، دمای رنگ و شاخص رندر رنگ با یکدیگر تعامل دارند. تحت روشنایی مناسب، نورهایی را با دمای رنگ مناسب و شاخص نمایش رنگ انتخاب کنید تا بهترین تجربه حسی را به دست آورید.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

به عنوان مثال، زمانی که روشنایی اتاق خواب 150 لوکس است، بهتر است از نور سفید گرم با دمای رنگ 3000 کلوین استفاده شود، در غیر این صورت باعث تیره شدن بیش از حد یا تحریف رنگ می شود.

هر کس مقبولیت متفاوتی نسبت به رنگ روشن دارد. برخی افراد احساس می کنند که نور با دمای رنگ 3000K بسیار کم است حتی اگر شاخص رندر رنگ به اندازه کافی بالا باشد. بنابراین بهتر است فضای روشن را با دمای رنگ متفاوت در فروشگاه فیزیکی احساس کنید و سپس انتخاب مناسبی داشته باشید.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

انواع لامپ ها

منابع نور مصنوعی عمدتا به نورهای رشته ای، هالوژن، فلورسنت، لامپ کم مصرف و لامپ LED تقسیم می شوند.

لامپ رشته ای

لامپ رشته ای منبع نوری با سیم تنگستن است که تا دمای بالایی از ایجاد کند. نور لامپ رشته ای نزدیک به نور خورشید با طیف پیوسته و شاخص رندر رنگ بالای 95 است.

آنها در طیف گسترده ای از اندازه ها، وات ها و ولتاژها ساخته می شوند و به طور گسترده در روشنایی خانگی و تجاری استفاده می شوند.

در مقایسه با سایر انواع روشنایی الکتریکی، لامپ های رشته ای کارایی بسیار کمتری دارند و کمتر از 5 درصد انرژی مصرفی خود را به نور مرئی تبدیل می کنند و معمولاً عمر کوتاهی دارند (حدود 1000 ساعت). همچنین دمای رنگ لامپ رشته ای به اندازه کافی برای محل کار بالا نیست.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

لامپ هالوژن

لامپ هالوژن، همچنین به عنوان هالوژن تنگستن یا کوارتز هالوژن شناخته می شود، نوعی لامپ رشته ای است که از گاز هالوژن برای افزایش خروجی روشنایی و عمر نامی استفاده می کند. این مانند یک نسخه اصلاح شده از لامپ رشته ای است که به دلیل بازدهی نسبتاً بالاتر، کیفیت روشنایی و عمر طولانی تر و همچنین مزایای شاخص رندر رنگ بالا شناخته شده است.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

لامپ فلورسنت

یک لامپ فلورسنت که لامپ جیوه کم فشار نیز نامیده می شود، یک لامپ تخلیه گاز با بخار جیوه کم فشار است که از فلورسانس برای تولید نور مرئی استفاده می کند.

این لامپ علاوه بر مزایای دماهای رنگی متنوع و طول عمر بیشتر در حدود 2500-3500 ساعت، انرژی الکتریکی را بسیار کارآمدتر از یک لامپ رشته ای به نور مفید تبدیل می کند.

نقطه ضعف آن این است که طیف فلورسنت تنها با حدود 85 شاخص نمایش رنگ ناپیوسته است و برای تثبیت به بیش از 30 ثانیه نیاز دارد. علاوه بر این مشکلاتی مانند آلودگی جیوه و چشمک زدن را دارد.

لامپ فلورسنت

 

لامپ کم مصرف

یک چراغ کم مصرف که به آن لامپ فلورسنت فشرده نیز می گویند، یک لامپ فلورسنت است که برای جایگزینی یک لامپ رشته ای طراحی شده است. اصل کار مانند یک چراغ فلورسنت باقی می ماند.

دارای مزایای ساختار فشرده، حجم کم و راندمان نوری بالا است. در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای عمومی که همان مقدار نور مرئی را ارائه می‌کنند، CFL از یک پنجم تا یک سوم توان الکتریکی استفاده می‌کند و بیش از 6000 ساعت عمر مفید بیشتری دارد.

نقطه ضعف آن این است که شاخص رندر رنگ پایین است و بالاست الکترونیکی به راحتی آسیب می بیند.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

لامپ LED

لامپ LED یک چراغ الکتریکی است که با استفاده از یک یا چند دیود ساطع کننده نور (LED) روشنایی تولید می کند. می تواند بلافاصله بدون تاخیر گرم کردن به روشنایی کامل برسد.

LED ها نسبت به منابع نور رشته ای مزایای زیادی دارند، از جمله مصرف انرژی کمتر، طول عمر بیشتر (بیش از 50000 ساعت)، روشنایی بیشتر، استحکام فیزیکی بهبود یافته، اندازه کوچکتر و سوئیچینگ سریعتر.

تمام آنچه که باید در مورد نورها بدانید

لامپ LED با کیفیت پایین دارای شاخص رندر رنگی پایینی است، حتی کمتر از 50، که حتی نمی تواند نیازهای فضای باز را برآورده کند. به همین دلیل است که بسیاری از لامپ‌های ال‌ای‌دی بسیار درخشان به نظر می‌رسند، اما اثر روشنایی ضعیفی دارند.

چراغ های LED با کیفیت بالا بر نقص های شاخص رندر رنگ غلبه کرده و به منبع اصلی نور فعلی تبدیل شده اند. برای خرید چراغ های ال ای دی باید برند معتبری را انتخاب کرده و تایید کنید که شاخص رندر رنگ بالای 80 است.

استفاده از مطالب روژسان برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی‌کالا مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت نوآوران فن‌آوازه (فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.