روژسان
 • روژسان
 • /
 • لوستر
 • /
 • لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

 اگر دوست دارید در خانه خود وسایل چوبی یا طبیعی داشته باشید، باید به فکر خرید یک لوستر چوبی باشید. اگر می خواهید خانه‌ای به زیبایی یک کلبه روستایی یا جنگلی داشته باشید، لوسترهای چوبی باعث افزایش فضای خانه شما می‌شوند. اما قبل از خرید این نوع لوستر، باید مزایا و معایب مربوط به آن را بدانید. این کار به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا لوستر چوبی برای نورپردازی فضای شما مناسب است یا خیر. سپس کمی در مورد انواع لوستر صحبت خواهیم کرد و نکاتی را در مورد نحوه و مکان نصب آنها به شما یاد خواهیم داد.

مزایای لوسترهای چوبی

لوسترهای چوبی مقرون به صرفه هستند. یکی از مزایای لوسترهای چوبی این است که بسیار مقرون به صرفه هستند. لوسترهای فلزی، کریستالی و شیشه ای ممکن است بسیار گران باشند، اما لوسترهای چوبی بسیار ارزان تر هستند. این موضوع برای افرادی که می‌خواهند وسایل روشنایی‌ زیبایی داشته باشند، اما نمی‌توانند خیلی زیاد هزینه کنند، عالی است.

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

 • هر زمان که بخواهید می توانید لوستر خود را تغییر دهید

یکی دیگر از مزایای لوسترهای چوبی این است که اگر سبک طراحی یا سلیقه شما تغییر کند، می توان چوب آن را در آینده تغییر داد. لوسترهای چوبی را می‌توانید رنگ آمیزی کنند تا ظاهر یا رنگ آن تغییر کند. اگر قصد دارید ظاهر خانه خود را از رنگ روشن به تاریک تغییر دهید، باید چراغ های خود را به گونه ای رنگ آمیزی کنید که با آنها مطابقت داشته باشد. همچنین، اگر وسایل روشن را دوست دارید، شاید بخواهید لوستر چوبی خود را سفید کنید. امکان تعویض لوستر باعث می شود که چراغ روشنایی نیز با سبک طراحی شما تغییر کند.

بدیهی است که لوسترهای چوبی برای هر فضا یا هر صاحب خانه ای انتخاب ایده آلی نیستند. با این حال، اگر به دنبال آویزان کردن لوستر در یک فضای باز و روشن هستید و می‌خواهید نورپردازی مناسبی داشته باشید، این لوسترها برای فضای شما عالی هستنپ.

معایب لوسترهای چوبی

 •  لوسترهای چوبی نیاز به نگهداری زیادی دارند

یکی از معایب لوسترهای چوبی این است که نسبت به انواع دیگر لوسترها مانند شیشه، فلز یا کریستال به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارند. به این دلیل که چوب ماده ای است که باید به خوبی نگهداری شود، در غیر این صورت ممکن است تاب بردارد، ترک بخورد یا پوسیده شود. مراقبتی که یک لوستر چوبی نیاز دارد بسته به نوع چوبی که لوستر از آن ساخته شده است و اینکه آیا چوب آن مهر و موم شده است یا خیر، متفاوت است. اگر به دنبال لوستری هستید که نیاز به تعمیرات و نگهداری  کمی داشته باشد، پس لوستر چوبی بهترین گزینه برای شما نیست.

 • این لوسترها در هر فضایی کار نمی کنند

مشکل دیگر لوسترهای چوبی این است که برای هر فضایی مناسب نیستند. بسیاری لوسترها مانند شیشه‌ای، فلزی و کریستالی نور را منعکس می کنند. این کار به لوستر کمک می کند تا فضاهای تاریک یا بسته را باز کرده و روشن کند. با این حال، چوب نور را منعکس نمی کند و باعث می‌شود یک اتاق تاریک‌تر یا کوچک‌تر به نظر برسد. لوسترهای چوبی در فضاهای روشن و بزرگ بهترین عملکرد را دارند. اگر اتاق شما روشن نیست، یک لوستر چوبی ممکن است فضا را بزرگ‌تر و روشن‌تر نکند.

اگر می‌خواهید برای خانه خود لوستر بخرید، در ادامه نکاتی در مورد مکان و نحوه نصب آنها وجود دارد.

چگونه یک لوستر برای ورودی یا سرسرا انتخاب کنیم؟

اگر قصد دارید ورودی یا سرسرا خود را زیبا و منحصر بفرد کنید، لوستر چوبی یک انتخاب عالی است. وقتی نوبت به نصب آن می رسد، ابتدا باید ارتفاع مورد نیاز خود را تعیین کنید. با اندازه گیری ارتفاع اتاق خود شروع کنید. همانطور که می توانید تصور کنید، هر چه سقف بالاتر باشد، لوستر بلندتر است. سپس باید مقداری محاسبات ریاضی انجام دهید. اما نگران نباشید، اصلا کار سختی نیست.

برای این کار، می‌توانیم از یک نسبت ساده استفاده کنیم: 6 سانتی‌متر ارتفاع لوستر به ازای 30 سانتی‌متر ارتفاع اتاق. این بدان معناست که برای سقف استاندارد 2.5 متری، لوستری با ارتفاع ثابت حدود 50 سانتی متر نیاز دارید.

در مورد قطر، قانون کلی و کلاسیک این است که باید طول اتاق را با عرض اتاق جمع کنید. اما به خاطر داشته باشید که این قانون فقط برای فوت و اینچ کار می کند. برای مثال: تصور کنید اتاق شما 10×14 فوت (3×4 متر) می‌باشد. 10 را به 14 اضافه کنید و در مجموع 24 فوت (7.3 متر) خواهید داشت. بنابراین، برای اتاقی به این اندازه، به یک لوستر با قطر 24 اینچ (60 سانتی متر) نیاز دارید.

نحوه انتخاب لوستر برای میز ناهارخوری یا جزیره آشپزخانه

ابتدا در مورد ارتفاع صحبت می‌کنیم: وسایل را طوری آویزان کنید که پایین ترین نقطه آن حدود 75 سانتی متر از میز فاصله داشته‌باشد. در مرحله بعد، قطر لوستر آویزان شده روی میز باید حدود 30 سانتی متر کمتر از عرض میز باشد تا به سر شما برخورد نکند. اگر می خواهید دو لوستر کوچکتر را روی یک میز بلند قرار دهید، قطری را انتخاب کنید که حدود یک سوم عرض میز باشد.

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

انواع لوستر

اکنون که می دانید چگونه لوستر با اندازه مناسب را بخرید، چگونه نوع لوستر مناسب را انتخاب کنید؟ با این همه تنوع، چگونه لوستری را انتخاب می کنید که مناسب سبک طراحی شما باشد؟ بیایید انواع اصلی لوسترها را بررسی کنیم تا بدانید در مغازه به دنبال چه چیزی باشید.

 • لوستر شمعی قدیمی ترین و کلاسیک ترین سبک لوستر است که از اوایل قرون وسطی می آید. لوسترهای شمعی اغلب تزئین شده اند و معمولاً دارای بازوهای متحرک و ملیله دوزی شده هستند. اگرچه حالا با برق کار می کنند، اما بیشتر لوسترهای شمعی هنوز دارای بوبچ هستند، که برای جلوگیری از ریزش اشک شمع در دور فتیله قرار می دهند.

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

 • لوستر کریستالی در قرن هجدهم زمانی که شیشه نوشابه معرفی شدند ظاهر شد. این لوسترها وزن سبکی داشتند و می‌توانستند با طرح‌ها و الگوهای پیچیده ساخته شوند. لوسترهای کریستالی ممکن است کمی گران باشند، اما ظاهر پر زرق و برقی دارند که مطمئناً توجه را به خود جلب می کند. لوسترهای کریستالی برای ایجاد نورپردازی رمانتیک و رویایی در هر اتاقی ایده آل هستند.

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

 • لوستر درام در قرن بیستم وارد دنیای روشنایی شد. شبیه یک چراغ آویز با حباب لامپ است که کل نور اتاق را برای نوری گرم‌تر و خاموش‌تر احاطه کرده است.

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

 • لوستر جزیره یک اختراع مدرن است. شکل دایره ای معروف لوستر را ندارد، بلکه شکلی کشیده دارد که برای جزایر آشپزخانه یا میزهای بلند مناسب است.

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

 • سبک مدرن در دوران پس از جنگ جهانی دوم ظهور کرد، زمانی که طراحی مبلمان به شدت تحت تأثیر جنبش مدرنیستی قرار گرفت. لوسترهای مدرن دارای خطوط تمیز و صافی هستند که در هیچ سبک لوستر دیگری دیده نمی شود. این لوسترها برخلاف طرح های مجلل لوسترهای سنتی هستند و جزئیات بسیار کمی دارند. اگر به دنبال فضایی مدرن هستید، این لوسترها انتخاب مناسبی هستند.

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

 • لوسترهای طبقه‌ای می تواند در سبک های مختلف، از مدرن گرفته تا روستایی و اواسط قرن وجود داشته باشد – می تواند با هر نوع دکوراسیون خانه سازگار باشد. در هر ردیفی که منبع نوری داشته باشد، منبع نور بزرگتر می شود و حضور بیشتر و بیشتری در یک فضا دارد. وقتی صحبت از منابع نوری می شود، لوستر چند طبقه را انتخاب کنید، چه برای ورودی خانه با سقف بلند، چه برای یک لابی بزرگ هتل.

لوسترهای چوبی : مزایا، معایب و نکاتی برای نصب آنها

استفاده از مطالب روژسان برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی‌کالا مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت نوآوران فن‌آوازه (فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.