روژسان

نکات نورپردازی برای مکان ها مختلف خانه

نورپردازی در تاق های مختلف-min

منابع نوری با پارامترهای یکسان، بسته به محل نصب، نحوه نصب و حتی جنس آباژور، جلوه های نوری متفاوتی تولید و فضایی کاملا متفاوت ایجاد می کنند. بنابراین، هنگام انتخاب محصول روشنایی مناسب، توجه به نیازهای کاربردی و زیبایی شناختی هر اتاق بسیار مهم است. اکنون، بیایید نگاهی دقیق ‌تر به نحوه ایجاد یک محیط روشنایی هدفمند برای هر اتاق بیندازیم. در این راهنما نکاتی را بازگو می‌کنیم که به نورپردازی مکان های مختلف خانه کمک می کند.

نور پردازی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن یک منطقه چند منظوره است که در آن افراد تمایل دارند دور هم جمع شوند تا به یک سری فعالیت ها از جمله صحبت کردن، خواندن، تماشای تلویزیون و غیره بپردازند. بنابراین نورپردازی اتاق نشیمن نیازمند رویکرد متنوع تری است. به طور کلی یک چراغ سقفی یا چراغ آویز که در وسط سقف قرار دارد برای تامین روشنایی محیط ایده آل است. یک چراغ سقفی دایره ای با قطر ۸۰ سانتی متر یا یک چراغ سقفی مستطیلی به طول ۷۰*۱۱۰ سانتی متر برای اتاق نشیمن ۲۰ متر مربعی مناسب است.

نورپردازی اتاق نشیمن

اگر از چراغ آویز به عنوان چراغ اصلی استفاده می کنید، می توان آن را کمی پایین و مستقیما بالای میز قهوه خانه قرار داد و به نقطه کانونی قسمت مبل تبدیل شد.

نورپردازی در پذیرایی

راه دیگر برای تامین روشنایی محیط در اتاق نشیمن استفاده از نورهای توکار یا مسیری است. نورهایی که از سقف منعکس می شوند، پخش می شوند و حس روشنایی را در اتاق ایجاد کنند. همچنین رنگ منبع نور باید تک باشد نه رنگارنگ.

نورپردازی اتاق خواب

اتاق خواب جایی است که در آن به خواب می روید و در آن آرام می شوید. به دلیل طبیعت آرامش بخش، به نورپردازی ملایم محیط نیاز دارد.

نورپردازی در اتاق

در اتاق خواب بیشتر اوقات روی تخت دراز می کشیم. بنابراین، بهتر است به جای وسایل نصب شده روی سقف که کورکورانه می درخشند، نورهایی با پخش خوب نصب کنید که محیطی نرم ایجاد می کنند. در انتخاب آباژورها از سایه های ساخته شده از کاغذ، چوب، بامبو و سایر مواد طبیعی استفاده کنید تا فضایی راحت و طبیعی ایجاد کنید.

علاوه بر نور محیط، چراغ مطالعه کنار تخت و نور کمد نیز دو مورد از موارد مهم در تنظیم نورپردازی اتاق خواب هستند. برای مطالعه کنار تخت، توصیه می شود از یک چراغ رومیزی یا چراغ دیواری با بازوهای تکان دهنده استفاده کنید تا روشنایی کار قابل تنظیم را فراهم کنید. نور را می توان بر روی مواد خواندنی هدایت کرد یا در صورت نیاز به جهات دیگر تبدیل کرد. هر چراغ جانبی باید روی سوئیچ خود کار کند تا خواب شریکتان را مختل نکند. برای روشنایی کمد، از نور LED القایی مادون قرمز برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده کنید. بدین صورت هنگامی که درب کمد لباس باز است، چراغ روشن است و زمانی که درب کمد لباس بسته است، خاموش می شود.

برای خانواده هایی که نیاز به مراقبت از نوزاد خود در شب دارند، نصب چراغ شب القایی بدن انسان در نزدیکی زمین توصیه می شود. هنگام درک حرکت، نور را به طور خودکار روشن می کند و پس از چند ده ثانیه به طور خودکار خاموش می شود. ایمن، صرفه جویی در مصرف انرژی و سازگار با محیط زیست است.

طراحی نور اتاق

نورپردازی اتاق ناهارخوری

اتاق ناهار خوری مکانی است که می توانید سبک طراحی خود را از طریق انتخاب های نورپردازی خود به نمایش بگذارید. هنگام نور پردازی اتاق غذاخوری، تمرکز اصلی باید روی میز باشد. وسایلی که مستقیما بالای میز قرار می گیرند می توانند هم نور محیطی و هم روشنایی کار را برای این اتاق فراهم کنند. به طور کلی توصیه می شود که نور آویز را به اندازه کافی کم آویزان کنید تا اجازه دهید نور همگرا شود و کنتراست روشن و تاریک روی میز و فضای ناهارخوری گرمی ایجاد کند.

نورپردازی در اتاق ناهار خوری

پایین ترین نقطه چراغ آویز باید حداقل ۳۰ اینچ بالاتر از میز باشد و قطر آن باید بین ۱/۲ تا ۲/۳ عرض میز باشد تا از تماس با سر جلوگیری شود. از نور گرم با دمای رنگ حدود ۳۰۰۰ کلوین استفاده کنید تا غذا خوشمزه تر به نظر برسد.

اگر می خواهید از آباژور استفاده کنید، توصیه می شود از آباژورهای ساخته شده از مواد نیمه شفاف مانند اکریلیک، کاغذ و غیره استفاده کنید که می توانند نورافکن را به سمت پایین و نور را به درستی منتقل کنند و نور کمکی خاصی به اتاق داشته باشند. در صورت استفاده از آباژورهای ساخته شده از مواد مات مانند فلز، بهتر است از چراغ های دیگری به عنوان نور اضافی استفاده کنید. در غیر این صورت، نورهای ساطع شده از آویزها همگی به سمت پایین جمع می شوند و باعث می شوند که ناحیه مرکزی به شدت روشن و سراسر تاریک شود که از نظر بصری و روانی راحت نیست.

نورپردازی اتاق غذاخوری

همانند چراغ کمد، چراغ کابینت ناهارخوری را نیز می توان به سنسور مادون قرمز برای دسترسی آسان به ظروف تعبیه کرد. همچنین می تواند احساس سنگینی کابینت را کاهش دهد و اجازه دهد کمی سبک به نظر برسد.

طراحی نور آشپزخانه

با تمرکز بر عملکردهای آماده سازی و تمیز کردن غذا، آشپزخانه یکی از کاربردی ترین قسمت های خانه شما است که نیاز به توجه دقیق به تعادل کار و نور محیط دارد.

نورپردازی در آشپزخانه

یک طرح روشنایی برای آشپزخانه معمولی به وسایل مرکزی نصب شده روی سقف نیاز دارد تا بتواند نور محیط، وسایل زیر کابینتی، پیشخوان و سینک را تامین کند. نصب وسایل زیر کابینتی مزایای زیادی دارد. این کار باعث می شود که هنگام آشپزی، ظروف روشن تر به نظر برسد، و می توانید تنظیم کنید که چراغ ها به طور خودکار هنگام دریافت آب روشن شوند.

طراحی نور برای حمام

طراحی نور برای یک حمام معمولی به طور کلی دارای یک وسایل نصب شده در سقف مرکزی است. اما علاوه بر اهداف بهداشتی، بر نظافت شخصی نیز تأکید دارد که مستلزم دیدن خود در آینه است، بنابراین یک آینه با نور مناسب برای روشنایی حمام نیز ضروری است.

نورپردازی در حمام

نورها باید در دو طرف آینه چیده شوند تا نوری ظریف اما کافی از خود بتابانند. از یک منبع نور طبیعی برای ارائه دقیق ترین انعکاس چهره خود استفاده کنید و اصلاح و آرایش را آسان تر کنید.

موارد فوق دستورالعمل های کلی هستند. همان طور که قبلا ذکر شد، هر اتاق از نور محیطی گرفته تا روشنایی کار به نور متفاوت نیاز دارد. بنابراین، دفعه بعد که به یک خانه جدید نقل مکان کردید یا تصمیم گرفتید خانه فعلی خود را به روز کنید. فراموش نکنید که عملکردهای روشنایی باید با تنظیمات و کاربرد یک اتاق خاص مطابقت داشته باشند. با طیف گسترده ای از انتخاب های چراغ ها، انتخاب مناسب ترین نور برای یک اتاق به یک چالش واقعی تبدیل شده است. این دستورالعمل ها می توانند به عنوان مرجعی برای کمک به شما در یافتن بهترین نور برای هر اتاق عمل کنند.

استفاده از مطالب روژسان برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی‌کالا مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت نوآوران فن‌آوازه (فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.