روژسان

انتخاب چراغ مناسب برای لوستر

چراغ مناسب

قبل از اینکه وسایل روشنایی مناسب را برای اتاق خود انتخاب کنیم، ابتدا باید با انواع چراغ ها آشنا شویم. بهترین منبع نور در طبیعت یعنی خورشید هزاران سال است که توسط بشر استفاده می شود. بنابراین، اعتقاد عمومی بر این است که هر چه نور به نور خورشید نزدیک تر باشد، بهتر است. هدف ما ارائه نور زیبا به هر خانه از طریق قیمت گذاری منصفانه و تعهد به مشتریان خود است.

3 پارامتر در مورد چراغ ها

سه پارامتر برای قضاوت در مورد مناسب بودن نور وجود دارد که عبارتند از:

  • روشنایی
  • دمای رنگ
  • شاخص رندر رنگ

در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ ها می پردازیم

روشنایی چراغ ها

روشنایی کل شار نوری است که بر روی یک نما، بر واحد آن وارد می شود. این معیاری است برای اینکه نور فرودی چقدر سطح را روشن می کند، و می تواند برای توصیف روشنایی نور استفاده شود. یعنی بیشترین نگرانی مالک که “آیا خانه من به اندازه کافی روشن است یا خیر” است، را می توان با نور سنج اندازه گیری کرد. قدرت بالا به این معنی نیست که روشنایی زیاد است زیرا بازده نوری انواع مختلف چراغ ها بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، یک چراغ LED هست واتی به اندازه یک لامپ رشته ای 40 واتی روشن است.

پارامترهای چراغ مناسب

میزان روشنایی معمولا برای اتاق ها 100-200 لوکس برای ایوان، انبار، اتاق خواب، آشپزخانه و توالت، 100-300 لوکس برای اتاق نشیمن و 250-500 لوکس برای محل کار است.

دمای رنگ چراغ ها

دمای رنگ، که بر حسب کلوین، با استفاده از نماد K بیان می ‌شود. کلوین یک اندازه ‌گیری استاندارد برای ظاهر نور است. چیزی که ما معمولا از آن به عنوان نگاه “گرم” یا “خنک” نور یاد می‌کنیم.

رندر رنگ ها

سه نوع اصلی دمای رنگ برای لامپ ها وجود دارد که عبارتند از:

  • سفید ملایم (بین ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین)
  • سفید گرم (بین ۳۵۰۰ تا ۴۱۰۰ کلوین)
  • نور روز (بین ۵۰۰۰ تا ۶۵۰۰ کلوین)

هر چه درجه کلوین بالاتر باشد دمای رنگ سفیدتر است. به عنوان مثال منبع نور لوستر حلقه کریستال یک نوار نور LED است (دمای رنگ را می توان بین 3000K، ۴۵۰۰K و 6000K تغییر داد که می توان از آن برای ایجاد فضای متفاوت استفاده کرد. دمای رنگ معمولی منابع مختلف نور شمع 1900K، لامپ رشته ای 2800K، لامپ فلورسنت 4500K، نور خورشید 5400K است. به طور کلی توصیه می شود از دمای رنگ پایین برای یک فضای آرام و دمای رنگ بالا برای فضای کاری استفاده کنید. مقدار دمای رنگ خاص با ترجیح شخصی تعیین می شود، اما 6500K حد بالایی در یک خانواده معمولی است.

شاخص رندر رنگ چراغ

شاخص رندر رنگ (CRI) یک معیار کمی از توانایی یک منبع نور برای آشکار کردن درست رنگ اجسام مختلف است. از نظر عددی، رتبه بندی CRI از 0 تا 100 متغیر است. به طور کلی، هر چه CRI بالاتر باشد، منبع نور بهتر رنگ را ارائه می دهد. در نورهایی با CRI بالا، قرمزها به صورت قرمز، سبزها به صورت سبز و غیره ظاهر می شوند. در حالی که نورهایی با CRI پایین باعث اعوجاج رنگ می شوند و خستگی بینایی را به شدت افزایش می دهند.

شرایط رنگ رندر

خورشید ظهر دارای CRI ۱۰۰  است. برای بهترین نتیجه، CRI نورپردازی در فضای باز باید بالای 65 و فضای داخلی بالای 80 باشد. روشنایی، دمای رنگ و شاخص رندر رنگ با یکدیگر تعامل دارند. تحت روشنایی مناسب، نورهایی را با دمای رنگ مناسب و شاخص نمایش رنگ انتخاب کنید تا بهترین تجربه حسی را به دست آورید. به عنوان مثال، زمانی که روشنایی اتاق خواب 150 لوکس است، بهتر است از نور سفید گرم با دمای رنگ 3000 کلوین استفاده شود، در غیر این صورت باعث تیره شدن بیش از حد یا اعوجاج رنگ می شود.

هر کس مقبولیت متفاوتی نسبت به رنگ روشن دارد. برخی افراد احساس می کنند که نور با دمای رنگ 3000K بسیار کم است حتی اگر شاخص رندر رنگ به اندازه کافی بالا باشد. بنابراین بهتر است فضای روشن را با دمای رنگ متفاوت در فروشگاه فیزیکی احساس کنید و سپس انتخاب مناسبی داشته باشید. پس از یادگیری پارامترهای اساسی نور، درک کلی از نور دارید. حال باید با انواع چراغ ها آشنا شوید.

انواع چراغ ها

منابع نور مصنوعی به طور عمده به نورهای رشته ای، هالوژن، فلورسنت، نور کم مصرف و نور LED تقسیم می شوند. در ادامه این مقاله درباره هر کدام از چراغ ها را توضیح دادیم.

لامپ مهتابی

لامپ رشته ای منبع نوری با سیم تنگستن است که تا دمای بالایی گرم می شود که با نور مرئی (مهتابی) می درخشد. نور رشته ای نزدیک به نور خورشید با طیف پیوسته و شاخص رندر رنگ بالای 95 است. آن ها در طیف گسترده ای از اندازه ها، وات ها و ولتاژها ساخته می شوند و به طور گسترده در روشنایی خانگی و تجاری استفاده می شوند.

در مقایسه با سایر انواع روشنایی الکتریکی، لامپ های رشته ای کارایی بسیار کمتری دارند و کمتر از 5 درصد انرژی مصرفی خود را به نور مرئی تبدیل می کنند و معمولا عمر کوتاهی دارند و عمر آن ها به 1000 ساعت محدود می شود. همچنین دمای رنگ لامپ رشته ای به اندازه کافی برای محل کار بالا نیست.

لامپ مهتابی

لامپ هالوژن

لامپ هالوژن، همچنین به عنوان هالوژن تنگستن یا کوارتز هالوژن شناخته می شود، نوعی لامپ رشته ای است که از گاز هالوژن برای افزایش خروجی نور و عمر نامی استفاده می کند. این مانند یک نسخه اصلاح شده از لامپ رشته ای است که به دلیل بازدهی نسبتاً بالاتر، کیفیت نور و عمر طولانی تر و همچنین مزایای شاخص رندر رنگ بالا شناخته شده است.

لامپ هالوژن

لامپ فلورسنت

یک لامپ فلورسنت که لامپ جیوه کم فشار نیز نامیده می شود، یک لامپ تخلیه گاز با بخار جیوه کم فشار است که از فلورسانس برای تولید نور مرئی استفاده می کند. این لامپ علاوه بر مزایای دماهای رنگی متنوع و طول عمر بیشتر در حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ ساعت، انرژی الکتریکی را بسیار کارآمدتر از یک لامپ رشته ای به نور مفید تبدیل می کند. نقطه ضعف آن این است که طیف فلورسنت تنها با حدود 85 شاخص نمایش رنگ ناپیوسته است و شروع به کار برای تثبیت بیش از 30 ثانیه طول می کشد. علاوه بر این، با چراغ های چشمک زن و آلودگی جیوه نیز مشکل دارد.

لامپ فلورسنت

لامپ های کم مصرف

یک لامپ کم مصرف که به آن نور فلورسنت فشرده نیز می‌گویند، یک لامپ فلورسنت است که برای جایگزینی یک لامپ رشته‌ای طراحی شده است. اصل کار مانند یک چراغ فلورسنت دیگر باقی می ماند.

دارای مزایای ساختار فشرده، حجم کم و راندمان نوری بالا است. در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ ای عمومی که همان مقدار نور مرئی را ارائه می ‌کنند، CFL از یک پنجم تا یک سوم توان الکتریکی استفاده می‌ کند و بیش از 6000 ساعت عمر مفید بیشتری دارد. نقطه ضعف آن این است که شاخص رندر رنگ پایین است و بالاست الکترونیکی به راحتی آسیب می بیند.

لامپ های کم مصرف

چراغ LED

چراغ LED یک چراغ الکتریکی است که با استفاده از یک یا چند دیود ساطع کننده نور (LED) نور تولید می کند. می تواند بلافاصله بدون تاخیر گرم کردن به روشنایی کامل برسد. LED ها نسبت به منابع نور رشته ای مزایای زیادی دارند، از جمله مصرف انرژی کمتر، طول عمر بیشتر (بیش از 50000 ساعت)، روشنایی بیشتر، استحکام فیزیکی بهبود یافته، اندازه کوچکتر و سوئیچینگ سریع تر است.

با توجه به طیف ناهموار، لامپ LED با کیفیت پایین دارای شاخص رندر رنگی پایینی است، حتی کمتر از 50، که حتی نمی تواند نیازهای فضای باز را برآورده کند. به همین دلیل است که بسیاری از لامپ ‌های ال‌ای‌دی بسیار درخشان به نظر می‌ رسند، اما تأثیر نور ضعیف است. چراغ های LED با کیفیت بالا بر نقص های شاخص ارائه رنگ غلبه می کنند و به منبع اصلی نور فعلی تبدیل شده اند. برای خرید چراغ های ال ای دی باید برند معتبری را انتخاب کرده و تایید کنید که شاخص رندر رنگ بالای 80 است.

لامپ های LED

امیدواریم این دانش به شما درک جامعی از نورها بدهد. برای انتخاب وسایل روشنایی مناسب برای خانه خود می توانید اینجا را بررسی کنید.

 

استفاده از مطالب روژسان برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی‌کالا مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت نوآوران فن‌آوازه (فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.